Zastanawiasz się jak być na bieżąco z tym, co dzieje się w Twojej branży? A może chcesz wiedzieć o tym, co piszą o Twojej firmie? Czy przypadkiem nie chciałbyś śledzić działań konkurencji?

Rozwiązanie jest proste – skorzystaj z bezpłatnej usługi Google Alerts.

Jak to zrobić?

Wejdź na stronę https://www.google.pl/alerts, a następnie skonfiguruj narzędzie odpowiednio do swoich potrzeb. Dzięki temu na Twoją skrzynkę pocztową będą przychodziły bieżące informacje, na których Ci zależy.

Informacje o Tobie

Jeśli jesteś zalogowany do swojego konta google, to po wejściu na podaną powyżej stronę zobaczysz możliwość dodania alertów dotyczących Ciebie. Wystarczy nacisnąć przycisk + i będziesz dostawał powiadomienia dotyczące informacji o Tobie pojawiających się w internecie.

Możesz je dostosować do swoich potrzeb, o czym w dalszej części wpisu.

Dowolne informacje

Możesz śledzić informacje w internecie na dowolny interesujący Cię temat. W tym celu w polu Utwórz alert musisz podać interesujące Cię słowo czy słowa kluczowe. A następnie nacisnąć przycisk Utwórz alert.

Konfiguracja szczegółowa

W celu ustalenia szczegółowej konfiguracji alertu musisz podczas tworzenia nacisnąć przycisk Pokaż opcje albo dla już utworzonego alertu nacisnąć przycisk ołówka.

W szczegółowych opcja może ustawić:

  • Częstotliwość – sugeruję wybrać opcję raz najwyżej raz w tygodniu, aby nie być zasypywany mailami;
  • Źródła – w zależności od potrzeby, możesz doprecyzować, gdzie Google ma szukać informacji:
  • Język – w jakim języku mają odbywać się poszukiwania
  • Region – możesz zawęzić analizę do wybranego kraju. Jest to szczególnie przydatne, jeśli poszukiwany termin ma różne znaczenie na świecie i nie interesują Cię wyniki z innych krajów.
  • Ile – mamy możliwość wybrania albo wszystkich wyników lub tylko najlepszych wyników. Sugeruję wybranie tej drugiej opcji.
  • Sposób dostarczania – możliwości są dwie albo na Twoją skrzynkę pocztową (co rekomenduje) albo jako kanał RSS. Drugie z rozwiązań będzie lepsze, jeśli używasz już czytników RSS do zapewnienia sobie dostępu do odpowiednich informacji.

Po ustaleniu szczegółowych parametrów naciśnij przycisk Zaktualizuj alert.

W polu ze słowami kluczowymi możesz używać operatorów, które stosujesz podczas korzystania z wyszukiwarki? Nie znasz ich? Niedługo będzie wpis na ten temat.

Otrzymywanie alertów

Jeśli wszystko skonfigurowałeś tak, jak rekomendowałem, to na Twoją skrzynkę zaczną przychodzić zamówione przez Ciebie alerty.

Usunięcie alertu

W celu usunięcia alertu naciśnij przycisk z ikoną śmietnika koło wybranego alertu.

Google usunie alert i wyświetli komunikat potwierdzenia.

Podsumowanie

Jak widzisz Google, udostępnia proste narzędzie, które odpowiada na pytanie: jak być na bieżąco z interesującymi Cię tematami.


Irek Bigaj

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i projektami. Stale poszukujący nowej wiedzy i inspiracji dla realizowanych przez siebie zadań.