Zapewne czasami zastanawiasz się jak zabezpieczyć mail w Gmailu w prosty sposób?

Da się to zrobić!

Przy czym należy zastrzec, że opisane rozwiązanie nie jest równoznaczne z zaszyfrowaniem wiadomości, które zabezpiecza wiadomość na wyższym poziomie. Niemniej jednak warto z niego skorzystać, jeśli np. ze skrzynki, na którą wysyłasz wiadomość, może korzystać więcej niż 1 osoba albo chcesz, żeby treść wiadomości była aktualna tylko przez pewien czas.

Warto dodać, że wiadomość w trybie poufnym nie może zostać przez odbiorcę przekazana dalej, ani wydrukowana. Odbiorca nie ma też możliwości zaznaczenia i skopiowania tekstu. Pozostaje mu tylko możliwość zrobienia zrzutu z ekranu.

Tworzenie wiadomości

W pierwszej kolejności utwórz nową wiadomość. Tak jak zwykle to robisz. Następnie kliknij małą ikonkę walizki i zegarka zaznaczoną na obrazku poniżej.

Jak zabezpieczyć mail -> tryb poufny

Dzięki temu zostanie włączone dodatkowe okno, na którym będziesz mógł wprowadzić dodatkowe ustawienia.

Tryb poufności

Gmail pozwala wprowadzić dwa rodzaje zabezpieczeń: okres ważności wiadomości oraz dodatkowo zabezpieczenie w postaci kodu SMS.

Jak zabezpieczyć mail -> tryb poufny

Najpierw określ, jaki ma być okres ważności wiadomości. Ja przyjąłem, że tydzień.

Jak zabezpieczyć mail -> tryb poufny

Następnie musisz zdecydować, czy chcesz wiadomość dodatkowo zabezpieczyć kodem SMS. Jeśli tak zrobisz, to osoba, która odbierze wiadomość nie będzie mogła zapoznać się z jej treścią dopóki nie wprowadzi kodu. To rozwiązanie warto wykorzystać w przypadku, gdy po stronie odbiorcy ze skrzynki korzysta więcej osób, a chcemy, aby treść odczytała tylko jedna z nich. W takim wypadku będziesz musiał podać numer telefonu odbiorcy (patrz poniżej).

Jak zabezpieczyć mail -> tryb poufny

Po naciśnięciu przycisku Zapisz tryb poufny został włączony (patrz obrazek poniżej). Wystarczy nacisnąć przycisk Wyślij.

Jak zabezpieczyć mail -> tryb poufny

Anulowanie dostępu

W sytuacji, gdy zechcesz, aby wiadomość wygasła wcześniej niż zaznaczyłeś, możesz wejść na wiadomość w skrzynce nadawczej i nacisnąć przycisk Anuluj dostęp.

jak zabezpieczyć mail

Jak wygląda wiadomość po stronie odbiorcy?

No dobrze, ale jak wygląda wiadomość po stronie odbiorcy?

W przypadku wiadomości zabezpieczonej kodem SMS odbiorca zobaczy informacje jak na poniższym obrazku i Gmail będzie oczekiwał na podanie kodu SMS. Bez kodu SMS odbiorca nie będzie mógł przeczytać treści wiadomości (tylko tytuł i nadawcę).

jak zabezpieczyć mail

Natomiast po podaniu kodu (albo od razu, jeśli kod nie był wymagany) pojawi się treść wiadomości, jak widać poniżej. Przy czym warto zauważyć, że przycisk Przekaż dalej jest dla tej wiadomości ukryty.

jak zabezpieczyć mail

Podsumowanie

Zaprezentowane rozwiązanie jest odpowiedzią na pytanie jak zabezpieczyć mail korzystając z Gmail w prosty sposób. Rozwiązanie nie jest idealne, ale warto o nim wiedzieć, gdyż w niektórych sytuacjach może być pomocne.

Jeśli zainteresowała Cię ta tematyka, to zachęcam do lektury wcześniejszych artykułów z tej serii, w szczególności do tego dotyczącego dodatków:


Irek Bigaj

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i projektami. Stale poszukujący nowej wiedzy i inspiracji dla realizowanych przez siebie zadań.