Z pewnością korzystasz z dziesiątek, albo i setek stron, programów i systemów. Prawdopodobnie do każdego z nich potrzebne jest hasło. Jak zapamiętać wszystkie hasła?

Notujesz je na karteczkach?

A może próbujesz je wszystkie trzymać w głowie?

Nie jest to łatwe, ale stosując odpowiednią technikę dasz radę to zrobić. Na czym polega ta technika?

Rozwiązanie pamięciowe

Metoda ta jest oparta na zapamiętywaniu wierszyków (nasz mózg lubi wierszyki) i budowanie na ich bazie haseł. Następnie bazując na pierwszej lub pierwszych dwóch literach z każdego słowa możesz zbudować całkiem przyzwoite hasło, które łatwo Ci będzie przypomnieć.

Przykład: hasło: L!Om!Tjjz to nic innego jako pierwsze litery z każdemu znanego cytatu: „Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie”.

System można skomplikować jeszcze bardziej dodając znaki specjalne oraz liczby. Dzięki temu hasła będą już naprawdę trudne, a dla Ciebie łatwe do zapamiętania.

Przykład: bazując na tym samym cytacie „Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie” można więc stworzyć hasło [ L!Om!Tjjz ]?

Jeśli wybierzesz po dwie pierwsze litery, to dostajesz jeszcze inne hasło.

Przykład: opierając się na tym samym cytacie i wybierając po 2 pierwsze litery tworzymy hasło: Li!Ojmo!Tyjejakzd

Uwaga: Cytat jest oczywiście przykładem! Wybierz jakiś zdanie, które jest ważne dla Ciebie i będziesz je pamiętał.

Problem pojawia się jednak, gdy co jakiś czas trzeba je zmieniać. Jeśli dodatkowo, masz dostęp do dużej liczby systemów, to staje się to całkiem skomplikowane.

Oprogramowanie rozwiązujące problem

Jest jednak prostszy sposób! Możesz do tego wykorzystać bezpłatne narzędzia. Na rynku jest ich dostępnych dużo, ale ja polecam Keepass.

Źródło: Keepass.info

To bezpłatne narzędzie, które umożliwia bezpieczne przechowywanie wszystkich haseł w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu:

  • możesz dla każdego systemu posiadać różne i dowolnie skomplikowane hasła
  • potrzebujesz zapamiętać tylko jedno hasło, które daje Ci dostęp do różnych systemów
  • możesz z haseł korzystać zarówno na komputerze, jak i na telefonie (aplikacja Keepass2Android) (synchronizując plik z hasłami ręcznie lub korzystając z dysku w chmurze).

Mam nadzieję, że artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie jak zapamiętać wszystkie hasła. Jeśli zainteresowała Cię ta tematyka, to możesz przeczytać więcej o tym, jak skonfigurować to narzędzie w tym artykule w serwisie Niebezpiecznik.pl.

Polecam również artykuł zawierający informacje o innych przydatnych narzędziach dostępny tutaj.


Irek Bigaj

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i projektami. Stale poszukujący nowej wiedzy i inspiracji dla realizowanych przez siebie zadań.