W dzisiejszych czasach komputer to z pewnością jedno z podstawowych narzędzi pracy. Bez wątpienia bardzo często pracujesz przy nim nad ważnymi sprawami i potrzebujesz się skupić. Windows 10 może Ci w tym pomóc poprzez tryb skupienie. W związku z tym, w artykule pokażę Ci jak go włączyć i skonfigurować.

Tryb Skupienie – co to jest?

Tryb Skupienie pozwala uniknąć rozpraszających powiadomień przekazywanych przez wykorzystywane przez Ciebie na komputerze oprogramowanie, w czasie, gdy potrzebujesz zachować koncentrację.

Dzięki możliwości konfiguracji tego trybu (o czym dalej), to Ty decydujesz jakie powiadomienia będziesz otrzymywać i w jakim momencie ma być automatycznie włączany.

Włączanie i wyłączanie

Tryb ma następujące stany, w jakich może się znajdować:

  • Wyłączony
  • Tylko priorytetowe
  • Tylko alarmowe

W zależności od konfiguracji, tryb ten może być włączany automatycznie (o czym więcej w części dotyczącej konfiguracji) albo ręcznie.

Ręczne przełączanie trybu możliwe jest w Centrum Akcji. Centrum Akcji możesz uruchomić albo poprzez ikonę znajdującą się w prawym dolnym rogu paska Windows (na obrazku poniżej ikona w czerwonej ramce) albo poprzez kombinację klawiszy Windows + A.

tryb skupienie
Ikona Centrum Akcji w czerwonej ramce

W otwartym oknie Centrum Akcji znajduje się kafelek pozwalający na ręczne włączenie (patrz poniższy zrzut ekranu – oznaczony kolorem czerwonym).

Klikając na kafelek możesz zmienić stan, w jakim się znajduje (patrz opis stanów powyżej).

Jeśli kafelek jest niewidoczny, to kliknij prawym klawiszem na Centrum Akcji i wybierz pozycję Edytuj, a następnie dodaj go do ekranu.

Tryb skupienie – Konfiguracja

Tryb skupienie pozwala na konfigurację tego, jakie powiadomienia ma Ci wyświetlać Twój komputer. Możesz również ustawić, kiedy ma się automatycznie włączać.

W celu włączenie trybu konfiguracji naciśnij przycisk Start, a następnie pozycję Ustawienia  > System Skupienie. Alternatywnie wpisz skupienie na pasku wyszukiwania  i wybierz opcję Ustawienia funkcji Skupienie z listy wyników.

Automatyczne włączanie

Zaczniemy od konfiguracji, kiedy tryb skupienia ma być automatycznie włączany. Na ekranie konfiguracji znajdź sekcję Reguły automatyczne.

Dostępne opcje pozwalają na włączanie trybu skupienie:

  • w określonych godzinach przez Ciebie godzinach – ta opcja jest szczególnie przydatna, jeśli masz stałe godziny, w których zajmujesz się najtrudniejszymi zadaniami
  • gdy duplikujesz ekran – ta opcja zapewnia, że podczas wyświetlania prezentacji na rzutniku, Twoi goście nie będą oglądać treści powiadomień, jakie normalnie dostajesz
  • podczas gry w grę – chyba oczywiste jest dlaczego w trakcie gry nie chcesz otrzymywać powiadomień 😉
  • gdy używasz aplikacji w trybie pełnoekranowym – ten tryb zwykle włączasz właśnie po to, aby nie być rozpraszanym przez inne elementy i oglądać coś (np. film czy zdjęcia) na całym ekranie.
Tryb skupienie - reguły automatyczne
Tryb skupienie – Reguły automatyczne – konfiguracja

Dla każdego z automatów możesz dodatkowo zdefiniować czy ma zostać włączony stan Tylko alarmy, czy Tylko powiadomienia.

Jakie powiadomienia mają być wyświetlane

Przewiń ekran konfiguracji do góry, a następnie kliknij link Dostosuj listę priorytetów.

Konfiguracja listy priorytetów

W otwartym oknie możesz ustawić powiadomienia, które będa Tobie wyświetlane, co z pewnością jest bardzo przydatną funkcją. Możesz tutaj określić kontakty, od których powiadomienia będą wyświetlane, a także aplikacje, z których powiadomienia będą wyświetlane.

Podsumowanie

Z pewnością dostrzeżesz potencjał w tej prostej, ale bardzo użytecznej funkcji Windows 10. Dzięki niej możesz działać bardziej skupiony w czasie, gdy tego potrzebujesz.

Jeśli poszukujesz innych narzędzi, które pozwolą Ci na zwiększenie efektywności, to zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu. Pokazuję w nim narzędzia, które pozwalają mi pracować bardziej efektywnie.


Irek Bigaj

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i projektami. Stale poszukujący nowej wiedzy i inspiracji dla realizowanych przez siebie zadań.