Codziennie korzystam z przeglądarki internetowej. Ty zapewne też to robisz. Być może nawet spędzasz kilka godzin dziennie korzystając z niej. Jak z niej korzystać wie każdy – nie ma w tym nic trudnego. Czy można ułatwić sobie życie przy tej z pozoru banalnej czynności? Z pewnością z pomocą mogą przyjść rozszerzenia Chrome, które potrafią znacznie rozbudować standardowe mechanizmy przeglądarki internetowej.

W dzisiejszym wpisie chcę przedstawić 10 rozszerzeń, które wykorzystuję codziennie, i które pozwalają znacznie podnieść moją efektywność.

Jeśli znasz jakieś inne interesujące dodatki, to daj proszę znać w komentarzu. Chętnie poznam nowe rozszerzenia podnoszące efektywność.

Evernote Web Clipper

Mój ulubiony dodatek, z którego korzystam wielokrotnie w ciągu każdego dnia. Pozwala na bezproblemowe dodanie do notatek w Evernote dowolnego dokumentu lub strony internetowej.

Wystarczy kliknąć ikonkę zielonego słonia i nacisnąć przycisk [Zapisz wycinek]. Program domyślnie wybiera najlepsze opcje. Wydaje się, że jedyne co ma sens zmieniać to notatnik, do którego chcesz zapisać daną stronę czy dokument. Możesz też oczywiście zmienić to później.

Rozszerzenia Chrome - Evernote web Clipper
Evernote Web Clipper

Więcej na temat wykorzystana Evernote i oszczędności czasu z tym związanych możesz znaleźć w tym artykule.

Todoist – Lista zadań z managerem

Podczas realizacji prac często trafiasz na coś ciekawego. W efekcie od razu zabierasz się za czytanie nowej rzeczy, co powoduje, że zadanie, które pierwotnie miałeś zrealizować idzie na boczny tor.

Czy można tego uniknąć? Tak!

Dzięki temu dodatkowi możesz przeglądaną stronę dodać do listy zadań i powrócić do realizacji tego, co miałeś pierwotnie do zrobienia. Todoist zapamięta zadanie i w efekcie będziesz mógł zaplanować przeczytanie znalezionej strony w najodpowiedniejszym momencie. Więcej na temat wykorzystania Todoist znajdziesz w jednym z kolejnych wpisów.

Rozszerzenia Chrome - Todoist
Todoist – dodaj stronę jako zadanie

Adblock Plus

Portale informacyjne są przeładowane reklamami. Zarówno duże portale, jak i mniejsze strony umieszczają różnego rodzaju wyskakujące okna, filmy reklamowe, itd. Ważnym aspektem jest więc ograniczenie napływających do Ciebie informacji. To pozwoli Ci pozostać skupionym na realizacji zadań, które są istotne.

Dzięki temu dodatkowi możesz zablokować wszystkie uciążliwe informacje, które nic nie wnoszą do zasadniczej treści, a mają cel wyłącznie marketingowy. To rozszerzenie z pewnością pozwoli Ci skupić się na właściwych rzeczach i podnieść swoją efektywność.

AdBlock
AdBlock – usuwa rozpraszające informacje

Google Translate

Czy poszukując informacji w internecie zdarza Ci się trafić na stronę w języku, którego nie znasz? A może język znasz, ale nie znasz konkretnego słowa?

Jeśli tak, to rozwiązaniem będzie to rozszerzenie Chrome. Jakość tłumaczenia jest w mojej ocenie lepsza od wersji webowej tłumacza od Google. A poza tym wygoda rozwiązania jest bezdyskusyjna.

Rozszerzenia Chrome - Google Translate
Strona metra w Tokio przetłumaczona z japońskiego na polski

Częściej niż z tłumaczenia całych stron korzystam z tłumaczenia poszczególnych słówek, których znaczenia nie znam. Jest to banalnie proste i znacznie podnosi efektywność wyszukiwania informacji.

Rozszerzenia Chrome - Google Translate
Google Translate – podpowiedź dotycząca słówka

Google Dictionary

Drugie rozszerzenie Chrome od Google, które bezsprzecznie podnosi efektywność dzięki temu, że ogranicza czas potrzebny na wyszukiwanie informacji to Google Dictionary.

Dzięki temu dodatkowi, jeśli poszukujesz więcej informacji dot. danego słowa, to nie musisz wertować słownika czy wpisywać go w wyszukiwarkę. Informacje mogą być wyświetlone wprost na stronie, którą przeglądasz.

Rozszerzenia Chrome - Google Dictionary
Google Dictionary – znaczenie słowa

Grammarly

Kolejne rozszerzenie Chrome zwiększające efektywność podczas pracy z językiem angielskim jest Grammarly.

Jeśli piszesz teksty po angielsku, to pozwoli Ci on znacznie zwiększyć efektywność wyłapując w lot wszelkie literówki czy niepoprawne sformułowania. W efekcie możesz działać znacznie efektywniej bez żadnego wysiłku.

Rozszerzenia Chrome - Grammarly
Grammarly – korekta poprawności bez wysiłku

Momentum

Rozszerzenia Chrome mają różne cele – to ma zupełnie inny niż pozostałe zaprezentowane w tym wpisie.

Jego zadaniem jest pozwolić Ci na chwilę spokoju podczas przeglądania internetu. Piękny obrazek wyświetlany podczas otwierania nowej zakładki z pewnością pozwoli Ci odpocząć od natłoku informacji docierających z praktycznie każdej strony.

Momentum
Rozszerzenie Momentum – chwila oddechu

Podsumowanie

Podsumowując, rozszerzenia Chrome to łatwy i szybki sposób na zwiększenie swojej efektywności. W efekcie, dzięki nim możesz bez wysiłku osiągnąć to, co chcesz. Zestaw możliwości jest ogromny.

We wpisie poleciłem Ci te, które moim zdaniem są najlepsze, i z których korzystam codziennie. Z pewnością mają one znaczny wpływ na moją efektywność.

Na koniec mam do Ciebie prośbę – jeśli znasz jakieś inne wartościowe rozszerzenia, to podaj ich nazwy w komentarzu.


Irek Bigaj

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i projektami. Stale poszukujący nowej wiedzy i inspiracji dla realizowanych przez siebie zadań.