Codziennie używam wyszukiwarki Google. Ty na pewno także korzystasz z niej bardzo często. Jednak musisz pamiętać, że Google gromadzi na swoich serwerach informacje z miliardów stron. To powoduje, że jeśli nieumiejętnie korzystasz z wyszukiwarki, to zamiast dokładnie tego czego poszukujesz, otrzymasz tysiące nieprzydatnych informacji. Jak więc efektywnie wyszukiwać w Google?

Na pomoc przychodzą operatory, z których możesz korzystać w okienku wyszukiwania.

Cudzysłów, aby dokładniej wyszukiwać w Google

Jeśli poszukujesz konkretnych informacji dotyczących zwrotów, a nie konkretnych słów, to wykorzystanie cudzysłowu będzie bardzo przydatne. Po wpisaniu w pole wyszukiwania kilku słów mechanizmy Google wyszukają zarówno strony zawierające wszystkie z podanych wyrazów, jak i te, gdzie występuje jeden z nich. Jeśli więc są to popularne słowa, to wynik może być zupełnie inny od tego co chciałbyś znaleźć.

Jeśli chcesz wyszukiwać w Google efektywnie, to używaj cudzysłowu

Dzięki użyciu cudzysłowu wyniki będą zawierały tylko strony zawierające dokładnie to, co podałeś pomiędzy znakami ” „. Wyszukane informacje będą znacznie bardziej precyzyjne.

Minus –

Jeśli szukasz informacji o czymś, co ma wiele znaczeń, to w wynikach wyszukiwania znajdziesz informacje o każdym z nich. Jeśli to, czego szukasz jest mniej popularne, to przegrzebanie się przez uzyskane wyniki może być męczące. Z pomocą przychodzi operator – (minus).

Jeśli nie chcesz czegoś wyszukiwać w Google użyj znaku minus

Po wpisaniu takiego tekstu w wyszukiwarkę, w wynikach nie będą uwzględniane gry dotyczące zarządzania (np. manager piłkarski).

Znak tyldy ~

Jeśli chcesz uzyskać informacje nie tylko o wpisanym konkretnie słowie, ale także o jego synonimach, to możesz użyć znaku tyldy ~.

Jeśli chcesz wyszukiwać w Google także synonimy, to użyj znaku tyldy

Dzięki niemu dostaniesz informacje o kursach, szkoleniach, mentoringu itd.

Operator site:

Czytałeś kiedyś artykuł na stronie Forbes.pl, ale nie możesz sobie przypomnieć gdzie dokładnie. Na pomoc przychodzi operator site: który pozwala na wyszukiwanie informacji wyłącznie na podanej stronie.

Takie wykorzystanie operatora znajdzie wyłącznie te artykuły na stronie Forbes.pl, które zawierają słowo manager.

Pionowa kreska |

Czasami jest kilka słów, których znaczenie jest bardzo podobne. W przypadku, gdy chcesz znaleźć strony, które zawierają którekolwiek z podanych słów, to możesz użyć znaku pionowej kreski |.

Dzięki takiemu działaniu, w wynikach znajdą się strony zawierające zarówno słowo manager, jak i kierownik, czy lider.

Operator filetype:

W przypadku, gdy szukasz tylko plików zawierających konkretne słowo, możesz również dokonać odpowiedniego zawężenia poprzez użycie operatora filetype.

W efekcie wprowadzenia w pole wyszukiwania powyższych słów otrzymasz w wyniku wyłącznie pliki w formacie PDF zawierające słowo manager.

Operator related:

Jeśli chcesz wyszukać w Google strony podobne do strony, którą już znasz, to możesz skorzystać z operatora related.

W efekcie użycia tego operatora dostaniesz listę stron, które wg mechanizmów Google są podobne do strony Forbes.pl

Operator cache:

Jeśli z jakieś przyczyny nie masz dostępu do strony, to możesz skorzystać z jej kopii przechowywanej przez Google. Wystarczy użyć operatora cache.

W tej sytuacji nie wyświetli Ci się strona Forbes.pl, ale jej kopia znajdująca się w archiwum Google.

Łączenie operatorów, aby lepiej wyszukiwać w Google

Oczywiście operatory możesz ze sobą łączyć, jeśli chcesz, aby wyszukiwanie było jeszcze bardziej precyzyjne. Załóżmy, że szukasz plików PDF zawierających słowo manager na stronie Forbes.pl.

W tym wypadku otrzymasz w wyniku tylko 1 odnośnik, który zawiera dokładnie to czego szukałeś.

Teraz już wiesz jak efektywnie wyszukiwać w Google

Teraz już wiesz jak wyszukiwać w Google efektywnie i znajdować dokładnie to co potrzebujesz, zamiast tysięcy bezsensownych wyników.

Jeśli chcesz być na bieżąco z jakimś tematem, to pomoże Ci mechanizm Google opisany w tym wpisie.


Irek Bigaj

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i projektami. Stale poszukujący nowej wiedzy i inspiracji dla realizowanych przez siebie zadań.