Codziennie używam wyszukiwarki Google. Ty na pewno także korzystasz z niej bardzo często. Jednak musisz pamiętać, że Google gromadzi na swoich serwerach informacje z miliardów stron. To powoduje, że jeśli nieumiejętnie korzystasz z wyszukiwarki, to zamiast dokładnie tego czego poszukujesz, otrzymasz tysiące nieprzydatnych informacji. Jak więc efektywnie wyszukiwać w Google?
Na pomoc przychodzą operatory, z których możesz korzystać w okienku wyszukiwania.
Cudzysłów, aby dokładniej wyszukiwać w Google
Jeśli poszukujesz konkretnych informacji dotyczących zwrotów, a nie konkretnych słów, to wykorzystanie cudzysłowu będzie bardzo przydatne. Po wpisaniu w pole wyszukiwania kilku słów mechanizmy Google wyszukają zarówno strony zawierające wszystkie z podanych wyrazów, jak i te, gdzie występuje jeden z nich. Jeśli więc są to popularne słowa, to wynik może być zupełnie inny od tego co chciałbyś znaleźć.

Dzięki użyciu cudzysłowu wyniki będą zawierały tylko strony zawierające dokładnie to, co podałeś pomiędzy znakami ” „. Wyszukane informacje będą znacznie bardziej precyzyjne.
Minus –
Jeśli szukasz informacji o czymś, co ma wiele znaczeń, to w wynikach wyszukiwania znajdziesz informacje o każdym z nich. Jeśli to, czego szukasz jest mniej popularne, to przegrzebanie się przez uzyskane wyniki może być męczące. Z pomocą przychodzi operator – (minus).

Po wpisaniu takiego tekstu w wyszukiwarkę, w wynikach nie będą uwzględniane gry dotyczące zarządzania (np. manager piłkarski).
Znak tyldy ~
Jeśli chcesz uzyskać informacje nie tylko o wpisanym konkretnie słowie, ale także o jego synonimach, to możesz użyć znaku tyldy ~.

Dzięki niemu dostaniesz informacje o kursach, szkoleniach, mentoringu itd.
Operator site:
Czytałeś kiedyś artykuł na stronie Forbes.pl, ale nie możesz sobie przypomnieć gdzie dokładnie. Na pomoc przychodzi operator site: który pozwala na wyszukiwanie informacji wyłącznie na podanej stronie.

Takie wykorzystanie operatora znajdzie wyłącznie te artykuły na stronie Forbes.pl, które zawierają słowo manager.
Pionowa kreska |
Czasami jest kilka słów, których znaczenie jest bardzo podobne. W przypadku, gdy chcesz znaleźć strony, które zawierają którekolwiek z podanych słów, to możesz użyć znaku pionowej kreski |.

Dzięki takiemu działaniu, w wynikach znajdą się strony zawierające zarówno słowo manager, jak i kierownik, czy lider.
Operator filetype:
W przypadku, gdy szukasz tylko plików zawierających konkretne słowo, możesz również dokonać odpowiedniego zawężenia poprzez użycie operatora filetype.

W efekcie wprowadzenia w pole wyszukiwania powyższych słów otrzymasz w wyniku wyłącznie pliki w formacie PDF zawierające słowo manager.
Operator related:
Jeśli chcesz wyszukać w Google strony podobne do strony, którą już znasz, to możesz skorzystać z operatora related.

W efekcie użycia tego operatora dostaniesz listę stron, które wg mechanizmów Google są podobne do strony Forbes.pl
Operator cache:
Jeśli z jakieś przyczyny nie masz dostępu do strony, to możesz skorzystać z jej kopii przechowywanej przez Google. Wystarczy użyć operatora cache.

W tej sytuacji nie wyświetli Ci się strona Forbes.pl, ale jej kopia znajdująca się w archiwum Google.
Łączenie operatorów, aby lepiej wyszukiwać w Google
Oczywiście operatory możesz ze sobą łączyć, jeśli chcesz, aby wyszukiwanie było jeszcze bardziej precyzyjne. Załóżmy, że szukasz plików PDF zawierających słowo manager na stronie Forbes.pl.

W tym wypadku otrzymasz w wyniku tylko 1 odnośnik, który zawiera dokładnie to czego szukałeś.
Teraz już wiesz jak efektywnie wyszukiwać w Google
Teraz już wiesz jak wyszukiwać w Google efektywnie i znajdować dokładnie to co potrzebujesz, zamiast tysięcy bezsensownych wyników.
Jeśli chcesz być na bieżąco z jakimś tematem, to pomoże Ci mechanizm Google opisany w tym wpisie.