W związku z tym, że są wakacje, to dzisiaj trochę lżejszy wpis. Co nie znaczy, że mniej wartościowy! Filmy oglądamy z reguły dla przyjemności. Możemy jednak pozyskać z nich także dużo wiedzy, którą możemy wykorzystać w zarządzaniu. Co więcej, jest to wiedza poparta konkretnymi przykładami, a więc łatwa do zapamiętania, jeśli tylko uświadomimy sobie fakt jej istnienia. Dzisiaj zapraszam do zapoznania się z tym, jak uniknąć porażki na przykładzie budowy Gwiazdy Śmierci w Star Wars.

Zbierz kompletne wymagania projektowe

Gwiazda Śmierci miała wszystkie cechy, jakich oczekiwano od superbroni – była w stanie zniszczyć dowolną planetę jednym strzałem. Niestety założenia nie przewidywały konieczności ochrony przed wtargnięciem myśliwca do jej wnętrza.

Pojawia się więc wątpliwość czy ktoś przemyślał dokładnie wszystkie założenia? Wydaje się, że zabrakło tutaj ponownego sprawdzenia projektu i identyfikacji luk w projektowanym rozwiązaniu.

Wniosek:
Musisz wziąć pod uwagę, w jaki sposób to, co zbudujesz będzie funkcjonowało w realnym świecie. Analiza tego, jakie sytuacje mogą powodować problem będzie w tym bardzo pomocna.
Często pomijamy rzeczy, które są oczywiste dla innych, dlatego niezbędne jest spojrzenie na temat także przez inną osobę.

Identyfikuj ryzyka zarówno na etapie planowania, jak i realizacji

Budując Gwiazdę Śmierci, jej twórcy nie zidentyfikowali ryzyka, które może nieść za sobą pozostawienie sporego kanału wentylacyjnego. Gdyby tego dokonali, to sytuacja przedstawiona w filmach zakończyłaby się zupełnie inaczej.

Wniosek:
Bez względu na to, w jakiej branży działasz oraz czy projekt jest mały, czy też duży, to identyfikacja ryzyk jest kluczowa. Bez tego łatwo, aby Twoje przedsięwzięcie zakończyło się porażką.

Jeśli zainteresowała Cię ta tematyka, to możesz pobrać jeden z bezpłatnych materiałów dotyczący właśnie tej tematyki. Pobierz

Zarządzaj ryzykiem i działaj proaktywnie

Czy można było zignorować oczywiste ryzyko związane z kradzieżą planów Gwiazdy Śmierci? Jak widzimy w filmie – można. Nikt nie przygotował planów ciągłości działania, planów ewakuacji, zabezpieczenia kluczowych elementów.

Zarządzający jej budową moff Tarkin był tak pewny wspaniałości Gwiazdy Śmierci, że wszystkie te elementy zignorował.

Wniosek:
Działaj proaktywnie i przygotowuj się na różne ewentualności. Zakładanie wyłącznie najlepszego scenariusza to duży błąd, który może być bardzo mocno odczuwalny. Przygotuj się na inny rozwój wypadków, stwórz plany awaryjne i wdrażaj je w życie, gdy pojawią się symptomy je wyzwalające.

Testuj rozwiązania!

Jeśli coś przegapiłeś na etapie realizacji, to koniecznie zatrudnij osoby, które profesjonalnie je przetestują, aby znaleźć słabe punkty. W przypadku budowy Gwiazdy Śmierci ewidentnie tego elementu zabrakło, wobec czego nie została wykryta oczywista luka pozwalająca na zniweczenie całego projektu.
Czy Twój projekt nie ma również przypadkiem jakiegoś pojedynczego punktu awarii?

Wniosek:
Weryfikacja tego, co zostało stworzone, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i bezpieczeństwa jest kluczowa. Bez tego elementu nie możesz mieć pewności czy rozwiązanie, które stworzyłeś będzie funkcjonowało poprawnie.
Testy mogą Cię ustrzec przed bardzo poważnymi konsekwencjami.

Potrzebny jest dobry lider

Praca przy Gwieździe Śmierci, to praca z trudnym szefem. Czy chciałbyś pracować dla Darth Vadera lub moffa Tarkina? Nie sądzę. Od pracowników oczekiwali ślepego wykonywania rozkazów, nie pozostawiając miejsca na własne pomysły pracowników czy współpracę.

Wniosek:
Nie tylko oczekuj, że ludzie będą wykonywać Twoje rozkazy, ale bądź dostępny, żeby pomóc im odpowiadając na pytania, czy przy rozwiązaniu problemów, które się pojawią.

Twoja rada, doświadczenie i spojrzenie na sprawę pod innym kontem mogą stanowić dużą przewagę.

Czy masz jakieś inne wnioski jak uniknąć porażki na bazie filmów?

Podziel się z nami tym jakie wnioski dotyczące tego, jak uniknąć porażki wyciągnąłeś z innych filmów. A może nauczyłeś się czego innego przydatnego w zarządzaniu?

Kategorie: Inspiracje

Irek Bigaj

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i projektami. Stale poszukujący nowej wiedzy i inspiracji dla realizowanych przez siebie zadań.