Zabierasz książki na urlop? A może należysz do tych osób, które tego nie robią?

Książki na urlop? Czy to ma sens?

Dla mnie wyjazd wakacyjny to czas spędzony z rodziną, ale i czas, jaki mogę poświęcić na lekturę interesujących książek. Wolę czytać wersje papierowe, ale ostatnio coraz częściej zabieram je w formie cyfrowej. Robię tak ze względu na wygodę, aby targać ze sobą mniej rzeczy.

Na wakacjach bardzo często sięgam po beletrystykę, ale lubię też przeczytać coś, co rozwija mnie zawodowo. Uważam jednak, że na urlop nie ma sensu brać podręczników, ale raczej coś, co będzie się czytało lekko, leżąc w cieniu i popijając drinka 😉

Jakie książki na urlop polecam?

Poniżej znajdziesz 7 książek, które z czystym sumieniem mogę polecić do zabrania ze sobą na urlop. Każda z nich dotyka tematyki zarządzania, ale nie są to podręczniki, które wymagają większego skupienia. Niemniej jednak każda z nich pozwoli Ci rozwinąć się jako nowoczesny manager.

1. Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX – Ashlee Vance

Książki na urlop: Elon Musk

Rewelacyjna książka, którą czyta się łatwo i przyjemnie, ale jednocześnie pozwala poznać sposób działania właściciela Tesli i SpecX. Jeśli wahasz się, czy warto zabrać ją na wakacje, to przeczytaj co o niej napisałem w tym wpisie: Czego nauczył mnie o nowoczesnym zarządzaniu Elon Musk.

2. Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu – Jocko Willink, Leif Babin

Książki na urlop: Ekstremalne przywództwo

Prawdziwa torpeda! Rewelacyjna książka napisana przez dwóch dowódców oddziałów specjalnych na bazie ich doświadczeń w trakcie wojny w Iraku oraz działalności biznesowej. Każdy rozdział książki składa się z trzech części:

  • przykładu zaczerpniętego z walk toczonych w Iraku;
  • zasady sformułowanej na bazie tych doświadczeń;
  • praktycznego wykorzystania zasady podczas zarządzania.

Możesz więcej na temat tej książki przeczytać w jednym z artykułów: Skuteczne zarządzanie dzięki komandosom?

3. Tim Cook – Leander Kahney

Książki na urlop: Tim Cook

Bardzo ciekawa książka pokazująca, w jaki sposób Tim Cook odnalazł się na fotelu prezesa Apple i dzięki niemu firma rozkwitła jak nigdy wcześniej (także za czasów legendarnego Steve’a Jobsa).

Jeśli jesteś fanem urządzeń ze stajni Apple, to jest to dla Ciebie lektura obowiązkowa!

4. Goniąc czarne jednorożce. Jak polski Wilk z Wall Street został afrykańskim terrorystą

Niesamowita historia przedstawiająca jak Polak stał się jednym z głównych rozgrywających na rynku nowych technologii w Nigerii i jedną z najbardziej znanych postaci afrykańskiej branży IT. Czyta się z zapartym tchem – niczym książkę przygodową, ale pokazuje też jakie wyzwania stają przed osobami, które rozwijają karierę managerską na innym kontynencie.

5. Wędrówki z Gandalfem – Przywództwo – Robert Kozak

Książka skierowana do osób rozpoczynających swoją przygodę z zarządzaniem. Napisana w formie pamiętnika z pierwszych dni i miesięcy po objęciu przez Toma swojej pierwszej posady związane z zarządzaniem.

Jest to książka z gatunku business fiction zawierająca jednak wiele porad dla młodych managerów.

6. It’s all about Passion! – Michael Sliwinski

Świetna książka napisana przez twórcę Nozbe. Tytuł mówi o pasji i z książki widać tę pasję! Niesamowicie wciągająca – można przeczytać ją w jeden wieczór.

Książkę możesz bezpłatnie pobrać na stronie autora -> Pobierz.

7. Pamięć absolutna – Arnold Schwarzenegger

Świetna książka, w której Arni pokazuje na swoim przykładzie jak wyznaczać cele i je osiągać. Niesamowita historia pokazująca jak chłopak z małej austriackiej wioski w Alpach doszedł do stanowiska gubernatora Kalifornii.

Książka zawiera dużo ciekawostek zarówno z okresu kariery kulturystycznej, jak i biznesowej czy politycznej.

Więcej na temat książki możesz przeczytać we wpisie: Czy Arnold Schwarzenegger może nauczyć jak osiągać cele?

Dodatkowo: Esencjalista. Mniej, ale lepiej – Greg McKeown

Książka, po którą warto sięgnąć zarówno podczas urlopu, jak i poza nim. Pokazuje jak skupić się nad tym, co dla Ciebie najważniejsze.

Najważniejsze informacje o książce znajdziesz w artykule: Jak osiągnąć więcej robiąc mniej?

A może znasz jakieś inne książki na urlop?

Jeśli możesz polecić jakieś inne książki na urlop, to zostaw proszę tytuł w komentarzu. Będę Ci bardzo wdzięczny i obiecuję, że wciągnę je na swoją listę lektur oczekujących na przeczytanie.


Irek Bigaj

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i projektami. Stale poszukujący nowej wiedzy i inspiracji dla realizowanych przez siebie zadań.