Pamięć absolutna Arnold Schwarzenegger
Pamięć absolutna
Arnold Schwarzenegger

Zastanawiasz się jak osiągać cele? Ta lektura ci w tym pomoże.

Arnold Schwarzenegger znany jest głównie ze swoich ról filmowych, w których wciela się w postacie emanujące siłą fizyczną. Rzeczywistość jest jednak dużo bardziej skomplikowana, a historia Arniego będzie dla ciebie inspiracją i wskazaniem drogi, jak osiągać cele. Historia tego kulturysty może dać Ci motywację do dalszego rozwoju (i nie mam tu na myśli rozwoju fizycznego).

Jak osiągać cele – kulturystyka jako narzędzie do celu

Arnold w dzieciństwie mieszkał w małej wsi koło Gratzu w Austrii. Od najmłodszych lat starał się zdobyć środki pozwalające na realizację swoich potrzeb (początkowo była to sprzedaż lodów, później praca w hucie szkła i tartaku – i to wszystko, zanim skończył 15 lat).

We wczesnym dzieciństwie wyznaczył sobie cel – dotrzeć do Ameryki. Początkowo nie miał pomysłu jak tego dokonać, ale cel został wyznaczony. Fascynacja ćwiczeniami siłowymi i regularna praca zmierzająca do realizacji swojego celu spowodowały, że w końcu znalazł sposób, aby zawojować świat.

Droga Arnolda – sięgaj coraz wyżej

Dzięki odpowiedniemu wyznaczaniu sobie celów, a później konsekwentnej ich realizacji, Schwarzenegger posuwał się krok za krokiem na drodze do realizacji tego, co chciał osiągnąć.

W jego podejściu do życia dominowało dbanie o to, żeby zrobić wszystko, co można, aby się przygotować do realizacji każdego zadania, jakie miał do wykonania.

Autor pokazuje jak osiągać cele – jeden za drugim, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu tego, co się już zdobyło, aby pójść krok dalej. Postępując w ten sposób został wielokrotnym Mister Universe, a później świetnie zarabiającym aktorem. Swoich zarobków nie przetrwonił, ale umiejętnie inwestował. Dzięki posiadanym kontaktom poznał rodzinę Kennedych, a później się w nią wżenił. W końcu został doradcą prezydenta USA i gubernatorem Kalifornii. Musisz przyznać, że to zawrotna kariera jak na osobę z małej wsi kolo Gratzu w Austrii.

10 zasad Arnolda

1. Nie pozwól, żeby duma wchodziła Ci w paradę

Nie traktuj siebie śmiertelnie poważnie. Twoja duma nie może stać się przeszkodą do osiągania przez Ciebie celów. Nawet jeśli jesteś bardzo dobry w czymś, to możesz dać się pokonać, aby dzięki temu innych czegoś nauczyć.

„[Muhamed Ali] nie przejmował się, że pokonałem go w przepychance. Chciał po prostu pokazać kolegom, że ćwiczenia siłowe przynoszą wyniki”.

2. Nie myśl za dużo

Według Arnolda im więcej wiesz, tym bardziej możesz polegać na swoim instynkcie. Dzięki temu powinieneś podejmować decyzje sprawnie. Niestety dużo osób posiadających znaczną wiedzę wchodzi w wielowątkowe analizy, które paraliżują ich przed podjęciem decyzji.

Ważną rzeczą jest umiejętność odprężania ciała i umysłu, aby w kluczowym momencie sprawnie podjąć decyzję i rozprawić się z problemem.

„Nadmierne analizowanie paraliżuje”.

3. Zapomnij o planie B

Zdaniem Schwarzeneggera, jeśli chcesz się sprawdzić, to musisz działać bez siatki zabezpieczającej.

W przypadku, gdy odczuwasz strach, powinieneś zastanowić się, co najgorszego może Cię spotkać, jeśli Twój plan się nie uda? Zwykle okaże się, że tak naprawdę niewiele. Natomiast dzięki takiemu podejściu zaangażujesz się maksymalnie w realizację planu i zrobisz wszystko, co się da, żeby go zrealizować.

„Moim wyznacznikiem nieszczęścia są pracownicy kopalni diamentów (…). Kopalnie znajdowały się na głębokości ponad czterystu metrów pod ziemią, temperatura sięgała czterdziestu trzech stopni, a robotnicy zarabiali dolara dziennie i mogli zobaczyć się z rodzinami tylko raz w roku. (…) Jeśli masz choć trochę lepiej, to znaczy, że nie jest z tobą źle”.

4. Porachunki można wyrównywać ciężkim dowcipem

Jeśli ktoś zaszedł Ci za skórę, to nie musisz od razu przypuszczać na niego ataku. Możesz wyrównać rachunki w sposób bardziej subtelny.

Arnold opisuje sytuację, gdy jako gubernator, odpowiedział na jeden z wniosków od deputowanego, który zaszedł mu za skórę, w taki sposób, że pierwsze litery poszczególnych linii układały się w zwrot „Wal się”.

5. Dzień ma dwadzieścia cztery godziny

Pamiętaj, że dzień ma 24 godziny. Wszystkie je możesz wykorzystać do realizacji swoich celów. Jeśli śpisz przez 8 godzin, to pozostałe 16 możesz przeznaczyć na realizację planu pozwalającego Ci osiągnąć wyznaczone cele.

Jeśli z tych godzin wykorzystujesz efektywnie tylko kilka, a inne przeciekają ci między palcami, to możesz tylko siebie winić za brak rezultatów.

„(…) jako student ćwiczyłem po pięć godzin dziennie, cztery godziny zajmowały mi lekcje aktorstwa, kilka godzin praca na budowie, a poza tym chodziłem na zajęcia i odrabiałem prace domowe”.

6. Powtarzaj do upadłego

Spisywanie celów, a następnie powtarzanie działań zmierzających do ich realizacji jest czymś, co pozwala dążyć do sukcesu. Wg Arnolda nie ma dróg na skróty i jeśli chcesz być mistrzem szachowym, to musisz rozegrać tysiące partii. Jeśli chcesz być mistrzem narciarstwa, to będziesz na stoku praktycznie cały czas.

„Dopiero po setkach czy tysiącach powtórzeń opanowałem moją ulubioną pozę, nauczyłem się ciętych ripost, tańczyć tango (…) i mówić »Jeszcze tu wrócę« w odpowiedni sposób”.

7. Nie zwalaj winy na rodziców

Schwarzenegger uważa, że rodzicie zrobili dla Ciebie to, co mogli. Wykorzystaj to, w jaki sposób rodzice cię wychowali, aby odnaleźć swoją siłę i wykorzystać to w pozytywny sposób.

Jeśli masz jakieś problemy, to ich rozwiązanie należy do Twoich zadań. Nie możesz zwalać winy na rodziców, wychowanie czy szkołę.

8. Zmiany wymagają wielkiej odwagi

Jeśli już coś osiągnąłeś i masz pewną stabilizację, to nie jest łatwo wprowadzać zmiany, które uważasz za konieczne. Mogą one spowodować, że to, co było, stanie się po wprowadzonych zmianach czymś zupełnie innym. Arnold pokazuje jako przykład odwagi zmiany wprowadzone przez Gorbaczowa w ZSRR, które zmierzały do demokratyzacji kraju, zamiast podjęcia walki z Zachodem lub dalszego umacniania komunizmu.

9. Dbaj o ciało i umysł

Umysł można traktować jak mięsień i go ćwiczyć. Schwarzenegger pokazuje, że człowiek musi dbać zarówno o ciało, jak i o umysł. Wg niego osoby, które z natury są inteligentne, powinny poświęcić więcej czasu na dbanie o ciało. Natomiast osoby, dla których ćwiczenia fizyczne są naturalne, powinny rozwijać swój intelekt.

„Clint Eastwood nie opuszcza treningów nawet wtedy, gdy reżyseruje albo gra główną rolę w filmie. Dmitrij Miedwiediew, będąc prezydentem Rosji, pracował do późnej nocy, miał jednak w domu siłownię i codziennie poświęcał dwie godziny na ćwiczenia. Skoro światowi przywódcy znajdują na to czas, to ty również nie możesz się ociągać”.

10. Bądź głodny

Głód sukcesu powinien być Twoją siłą napędową. Pnij się w górę, a pnąc się „bądź również głodny niesienia pomocy innym”.

Arnold uważa, że spoczywanie na laurach jest problemem wielu ludzi. Natomiast wg niego, jeśli osiągnąłeś sukces w jednej dziedzinie, to powinieneś zastanowić się, w jaki sposób skorzystać z tej wiedzy i kontaktów, aby osiągnąć coś jeszcze. Sam jest bardzo dobrym przykładem takiego podejścia: najpierw kulturysta, później aktor, a następnie inwestor, na końcu zaś polityk.

„Życie nie sprowadza się do mistrzostwa w tylko jednej dziedzinie”.

Podsumowanie

Jak widzisz pozory mogą mylić i postać, która na pierwszy rzut oka wydaje się prostym siłaczem, może być znacznie bardziej skomplikowana. Widać też, że dzięki odpowiedniemu postępowaniu można dotrzeć z małej wsi w Austrii na szczyt w USA. Jego życie pokazuje jak osiągać cele, które się sobie wyznaczyło korzystając z tego, co się już ma.

Myślę więc, że już dostrzegasz, że działania Arnolda mogą być dla Ciebie inspirujące i pomóc rozwinąć Ci swoje umiejętności.

A co Ty o tym sądzisz? Zostaw swoje zdanie w komentarzu poniżej lub prześlij do nas przez formularz kontaktowy.


Irek Bigaj

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i projektami. Stale poszukujący nowej wiedzy i inspiracji dla realizowanych przez siebie zadań.