Dobry lider. Podróż lidera. Szymon Kudła
Podróż lidera. Jak sprawić, żeby ludzie chcieli za Tobą podążać?
Szymon Kudła

Często słyszałeś jak ktoś powiedział, że X to dobry lider. Ale co to tak naprawdę znaczy? Jakie cechy powinien mieć dobry lider? Co musisz zrobić, aby takim liderem się stać? W tym wpisie znajdziesz informacje, które przybliżą Cię do odpowiedzi na te pytania. Jeśli chcesz wiedzę pogłębić, to sięgnij po książkę Podróż lidera.

W książce tej Szymon opisał osobowość lidera za pomocą 7 cech. Ja nazywam je twarzami, bo dobrze oddaje to co się za każdą z nich kryje.

Twarz 1 – Gospodarz, czyli zastanów się kogo zapraszasz na pokład

Pierwszym istotnym aspektem jest to, kogo masz w swoim zespole. Jako dobry lider, dzięki odpowiedniej rekrutacji, możesz kształtować zespół, z którym pracujesz. Trudno jest zmienić podejście do życia konkretnej osoby – łatwiej sprawić podczas rekrutacji, aby w zespole znalazły się właściwe osoby. Właściwa rekrutacja powoduje nie tylko to, że do zespołu dołączają odpowiednie osoby, ale także wywołuje właściwe nastawienie dotychczasowych jego członków.

Dobrym pomysłem jest, aby podczas rekrutacji nie zadręczać kandydata długą listą pytań, ale zweryfikować go poprzez zlecenie realizacji zadania mającego związek ze stanowiskiem.

Natomiast uczciwość podczas rekrutacji (zamiast malowania trawy na zielono) spowoduje, że w zespole będą osoby, które dokładnie wiedzą czego się mogą spodziewać. Odsieje to ludzi, którzy w innym wypadku byliby w miejscu, w którym nie chcą być, i będą dawać temu wyraz.

Twarz 2 – Nawigator, czyli czy wszyscy wiosłują w tym samym kierunku

Jako dobry lider musisz sprawić, żeby wszyscy wiosłowali w tym samym kierunku. Jeśli do realizacji jest wiele tematów, to pojawia się tendencja, aby łódka zaczęła pływać w koło zamiast zmierzać prosto do celu. Dlatego bardzo ważne jest, abyś wyraźnie powiedział zespołowi jakie są 3-4 rzeczy, o które walczycie w najbliższym miesiącu.

(…) Steve Jobs wraz z zespołem rozwijał 350 produktów. Wdrożył … 10, co oznacza, że 340 odrzucił„. Weź sobie ten cytat do serca.

Twarz 3 – Katalizator, czyli jak sprawić, żeby ludziom się chciało

Jako dobry lider powinieneś sprawić, że ludzie będą czuli, że praca, którą wykonują jest ważna i potrzebna. Ludzie chętnie angażują się wykraczając poza standardowe zadania i czas pracy, ale musisz zapewnić im możliwość regeneracji po takiej mobilizacji. Mobilizacja na najwyższym poziomie 24 godziny na dobę przez cały rok nie ma szans na powodzenie.

Musisz również wnosić energię w życie swoich pracowników tak, żeby chcieli dla ciebie pracować mimo, że czasami muszą zrealizować zadania trudne, a nie zawsze przyjemne.

Pamiętaj, aby nie tolerować defetyzmu. Ma on bardzo zły wpływ na cały zespół. Jeśli taka osoba jest w zespole, to potrafi zepsuć atmosferę w nim panującą na długo. Momenty zwątpienia wyłapuj szybko, podaj pomocną dłoń, a jeśli to nie pomaga, to zastosuj silniejsze wstrząśnięcie.

Powinieneś dążyć do tego, aby członkowie zespołu uważali, że rano idą do najlepszej pracy jaka mogła im się przytrafić.

Twarz 4 – Ogrodnik, czyli jak sprawić, żeby ludzie faktycznie potrafili

Musisz sprawić, aby twój zespół potrafił radzić sobie z zadaniami, które ma zrealizować. To znaczy, że jako dobry lider, nie możesz chronić go jak kwoka przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Musisz doprowadzić do tego, żeby opuścił „strefę ciepełka„. Możesz to osiągnąć dając członkom zespołu odpowiednie „kopniaki rozwojowe„. Pamiętaj jednak, aby wyzwania, które stawiasz przed ludźmi nie sparaliżowały ich. Zadania muszą być odpowiednio trudne, aby czegoś uczyły, ale nie za trudne.

Poza tym spraw, aby twoje wskazówki dla osób realizujących zadania były wartościowe – aby pozwoliły członkom zespołu zaoszczędzić czas na niepotrzebne wymyślanie od nowa koła.

Zamiast skupiać się na niedociągnięciach staraj się odkrywać i rozwijać talenty każdej osoby, aby dzięki nim mogła osiągnąć lepsze wyniki w przyszłości.

Twarz 5 – Przedsiębiorca, czyli jak wzmocnić orientację biznesową

Dobry lider potrafi sprawić, aby członkowie zespołu wiedzieli, że cel jest wspólny, a wróg jest na zewnątrz – poza zespołem.

Musisz nauczyć zespół, że realizując zaplanowane działania trzeba rozglądać się także wokół, aby wykrywać potencjalne zagrożenia i szanse.

Musisz pokazać ludziom jak brać odpowiedzialność na klatę. Pisałem o tym także w tym wpisie. Jeśli chcesz być oceniany jako dobry lider, to Twoi ludzie muszą szukać sposobu rozwiązywania problemów zamiast szukania usprawiedliwień („to nie moja wina”).

Twarz 6 – Egzekutor, czyli jak nie pozwolić wejść sobie na głowę

Ważne jest, abyś potrafił pokazać, że na pewnym etapie można dyskutować o planie działania, natomiast, gdy decyzja zostaje podjęta, to cały wysiłek zespołu powinien być skierowany na jej realizację. Pamiętaj, że odpowiedzialność za podjęcie trudnej decyzji jest na Tobie, jako liderze zespołu.

Musisz pamiętać, że „ludzie bardziej wolą liderów skutecznych niż inteligentnych„. Jeśli kierunek jest wyznaczony, to Twój zespół powinien krok za krokiem posuwać się w stronę jego realizacji.

Twarz 7 – Człowiek, czyli jak zasłużyć na szacunek

Ludzie mają alergię na „ściemnianie”. Jako dobry lider musisz pokazać, że jesteś człowiekiem z krwi i kości, który pracuje nad sobą. Udawanie kogoś innego nie wyjdzie Ci na dobre.

Jeśli chcesz zyskać szacunek zespołu, to musisz razem z nim pracować, aby posuwać się krok za krokiem w celu realizacji wyznaczonego celu. Pamiętaj, że „ludzie podążają nie za tym, do czego lider nawołuje, lecz za tym, co lider robi„.

Ważne jest także to, aby twój zespół mógł na ciebie liczyć.

Podsumowanie

Jak widzisz każdy dobry lider musi mieć wiele twarzy, czy też wiele cech. Jeśli ta tematyka Cię zainteresowała to zachęcam do lektury całej książki: Szymon Kudła – Podróż lidera. Jak sprawić, żeby ludzie chcieli za Tobą podążać? Znajdziesz w niej wiele przykładów i konkretnych rad jak być dobrym liderem.


Irek Bigaj

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i projektami. Stale poszukujący nowej wiedzy i inspiracji dla realizowanych przez siebie zadań.