Sztuczna inteligencja jest tym co nas coraz częściej otacza. Jaka przyszłość ze sztuczną inteligencją nas czeka?

Każdy człowiek będzie miał z nią wiele do czynienia. Dlatego warto zobaczyć szerszy kontekst AI i przygotować się do tego jak wpłynie na naszą przyszłość.

Wybrałem spośród wielu dostępnych materiałów te, które moim zdaniem są najciekawsze. Prezentują one różne poglądy, ale wszystkie są zgodne, że nasza przyszłość związana jest z AI.

Kevin Kelly – Jak AI może doprowadzić do drugiej rewolucji przemysłowej

1,7 mln odtworzeń [14 minut]


Bardzo ciekawe wystąpienie dotyczącego tego, na czym polegała istota pierwszej rewolucji przemysłowej i jak sztuczna inteligencja (AI) może doprowadzić do drugiej. Wystąpienie można nazwać futurologicznym, ale część rzeczy o których mowa coraz częściej jest już rzeczywista.
Istotnym elementem poruszanym w wystąpieniu jest kwestia współpracy człowiek ze sztuczną inteligencją, która będzie nieodzowna w niedalekiej przyszłości.

Matt Beane – How do we learn to work with intelligent machines?

1,5 mln odtworzeń [10 minut]


Bardzo dużo rzeczy uczymy się w pracy – obserwując inne osoby. Tak praktyczną wiedzę zdobywają np. chirurdzy. Jak proces uczenia będzie wyglądał jeśli część pracy będzie wykonywała AI? W jaki sposób ludzie będą mogli się nauczyć wykonywania czynności, jeśli proces praktycznej nauki od doświadczonych pracowników zostanie zablokowany?

Douglas Rushkoff – How to be „Team Human” in the digital future

1,5 mln odtworzeń [12 minut]


Czy ludzie są cenieni za to, że wnoszą kreatywność czy za to, że są źródłem danych? Obecnie technologia używa ludzi do gromadzenia danych, które może wykorzystać do przewidywania różnych zdarzeń. W związku z tym kreatywność jest dla niej przeszkodą i utrudnieniem w procesie analizy danych i przewidywania. Warto więc postawić pytanie czy nie powinniśmy przestać używać technologii w celu optymalizacji zachowań ludzi na rynku, a zacząć ją wykorzystywać do budowania wartości znanych nam z czasów przed-cyfrowych?

Max Tegmark – How to get empowered, not overpowered, by AI

1,4 mln odtworzeń [17 minut]


Czy uniwersalna sztuczna inteligencja powstanie w niedalekiej przyszłości? Wielu badaczy oczekuje, że sztuczna inteligencja przerastająca ludzi powstanie w ciągu dziesięcioleci.

Jaka będzie rola ludzi jeśli sztuczna inteligencja będzie lepsza i tańsza od ludzi? Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się jakie kroki podjąć dzisiaj, aby zapewnić, że AI będzie najlepszą – a nie najgorszą – rzeczą, jaka kiedykolwiek spotka ludzkość?

Daniel Susskind – 3 myths about the future of work (and why they’re not true)

1,6 mln odtworzeń [16 minut]


„Czy maszyny zastąpią ludzi?” Daniel Susskind przedstawia trzy mity dotyczące tego tematu:

  • Terminatora
  • inteligencji
  • wyższości

Maszyny będą się stawały coraz bardziej rozwinięte, co będzie powodować, że coraz głębiej będą wkraczały w zadania wykonywane dotychczas przez ludzi. W konsekwencji będzie to oznaczać osłabienie komplementarnej roli maszyn (czego przykładem jest obecnie nawigacja GPS dla kierowcy) na rzecz zastępowania (autonomiczny samochód).

Podsumowanie

Bez względu na to, czy uważasz sztuczną inteligencję za szansę czy za zagrożenie, musisz nauczyć się z nią żyć. W związku z tym, że występuje coraz powszechniej, a proces ten będzie się jeszcze nasilał.

W związku z tym warto, abyś zadał sobie pytanie jaka przyszłość ze sztuczną inteligencją nas czeka?

McKinsey szacuje, że do 2030 roku pomiędzy 0,5 a 1 miliard ludzi będzie musiało nauczyć się pracować ze sztuczną inteligencją! To oznacza, że większość z nas będzie musiała się w takiej rzeczywistości odnaleźć.

Jeśli znasz jakieś warte polecenia wystąpienia dotyczące sztucznej inteligencji to podziel się nimi w komentarzu lub wyślij do nas korzystając z formularza kontaktowego.


Irek Bigaj

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i projektami. Stale poszukujący nowej wiedzy i inspiracji dla realizowanych przez siebie zadań.