Dzisiejszy wpis został zainspirowany przez jeden z odcinków vloga Mirka Burnejko, który dotyka tematu szczególnie mi bliskiego, czyli ciągłego uczenia się. Krótka wymiana komentarzy pod powyższym wideo sprowokowała mnie do tego wpisu dotyczącego nauki z wykorzystaniem podcastów.
Podstawowym źródłem wiedzy jakie wykorzystuję do ciągłej nauki zarządzania są książki, a w zasadzie ebooki. Ebooki stały się koniecznością, gdyż papierowe książki zajmują już za dużo miejsca w naszym domu. Na blogu Nowoczesny Manager będą się pojawiały recenzje ciekawych książek, ale nie o tym będzie ten wpis.
Jednym ze źródeł wiedzy, które stale wykorzystuję do nauki nowych rzeczy (nie tylko dotyczących zarządzania) są podcasty. Używam ich codziennie jadąc samochodem, pociągiem czy wykonując inne codzienne prace (np. sprzątanie).
Jak uczę się z podcastów?
Wykorzystuję jednak to medium chyba troszkę inaczej niż chcieliby twórcy podcastów. Nie używam go jako „zabijacza czasu”, czy też miejsca, w którym śledzę jakiegoś autora.
Moje podejście jest inne, to znaczy raz na tydzień robię przegląd podcastów pod kątem zagadnień, które aktualnie rozpracowuję i pobieram do przesłuchania paczkę składającą się z kilku odcinków stworzonych przez różne osoby. Po skończeniu odsłuchiwania listy, jeśli temat tego wymaga, to przygotowuję kolejną paczkę, albo przechodzę do nowego zagadnienia. Dzięki takiemu podejściu otrzymuję wiedzę, która jest mi aktualnie potrzebna, a nie to, co któryś z autorów akurat chce przekazać światu.
Do słuchania – aplikacja Podcast Addict
Do odtwarzania podcastów na telefonie używam aplikacji Podcast Addict, która posiada wszystko co potrzeba, a dodatkowo można ją dostosować do swoich potrzeb. Jej dużą zaletą jest sprawnie działająca wyszukiwarka znajdująca nie tylko podcasty, ale także poszczególne odcinki dotyczące poszukiwanego zagadnienia.

Najlepszy podcast?
Lista podcastów, które wykorzystuję do nauki jest długa. Te, które mogę szczególnie polecić wymieniam poniżej. Jeśli jednak miałbym polecić jeden z nich, to wybór padłby na: TED Talks Daily, w którym jest poruszane szerokie spektrum zagadnień z różnych dziedzin, a odcinki są bardzo krótkie (ok. 10 minut). Podcast ten daje fajny punkt startu do wytypowania listy tematów do dalszego zgłębiania u innych twórców.
Lista 10 podcastów dzięki którym ciągła nauka, nie tylko zarządzania, jest łatwiejsza:
- TED Talks Daily – wymieniony już powyżej
- Menedżer Plus – ponad 100 odcinków trwających średnio ok. godziny – duża część z nich dotyczy zwinnego zarządzania
- TED Radio Huor – wystąpienia TED rozszerzone o dodatkowe komentarze i informacje – ponad 150 odcinków
- The Art od Manliness – męski punkt widzenia na świat – prawie 500 godzinnych odcinków
- Niebezpiecznik.pl – świetne źródło dot. wiedzy o bezpieczeństwie w IT, choć liczba podcastów jest niewielka, to są zwykle bardzo wartościowe
- BBC Inside Science – ponad 280 półgodzinnych odcinków o różnych zagadnieniach naukowych
- 50 Things That Made the Modern Economy – zbiór ponad 50 krótkich (ok. 10 minut) odcinków dotyczących zagadnień z zakresu ekonomii
- Stuff You Should Know – zawrotna liczba odcinków (ponad 1200) trwających około pół godziny dotyczących najróżniejszych kwestii
- The Why Factor – ponad 300 odcinków dotyczących dotyczących różnych tematów we współczesnym świecie
- Manager Tools – ponad 580 odcinków dotyczących różnych problemów nurtujących managerów.
Jeśli znasz jakieś podcasty, które mogą być źródłem nauki, czy informacji dla managera, to podaj je proszę w komentarzu lub prześlij przez formularz kontaktowy .