Od lat stosuję prosty sposób, który pozwala mi istotnie zwiększyć skupienie w pracy.

Wykorzystuję go zawsze, gdy muszę zająć się czymś trudnym i wymagającym.

Niewątpliwie, tym czymś, co pomaga mi w skupieniu się, jest muzyka.

Jednak nie każda działa i nie w każdy sposób słuchana.

Jaka muzyka pomaga mi zwiększyć skupienie?

Próbowałem wykorzystać do tego różne rodzaje muzyki. Przy jednych osiągałem oczekiwany rezultat, w przeciwieństwie do innych, przy których skupienie spadało. W efekcie, metodą prób i błędów, doszedłem do następujących wniosków:

Muszę dobrze znać piosenki, których słucham w pracy

Jeśli słucham nowej muzyki, to mózg się na niej skupia i dlatego zamiast zwiększyć skupienie osiągam zupełnie przeciwny efekt. W związku z tym, najlepiej sprawdzają się piosenki, które znam od lat i słyszałem już wiele razy.

Piosenki powinny być po angielsku

W moim przypadku, podczas słuchania piosenek z polskim tekstem, efekt poprawy skupienia jest mniejszy. Angielski znam, teksty piosenek rozumiem, ale język polski jest moim językiem ojczystym. Bez wątpienia dla mózgu ma to znaczenie. Stąd piosenki angielskojęzyczne pomagają zwiększyć skupienie bardziej niż polskojęzyczne.

Muzyka musi być energetyczna

Słucham różnego rodzaju muzyki. Jednak muzyka, która pomaga mi się skupić musi mieć odpowiednią energię. Dla mnie najbardziej odpowiednie są rockowe piosenki.

Muzyka musi mieć stały rytm

Piosenki o zmiennym rytmie,czy zbyt skomplikowane nie działają. Rytm musi być prosty i pobudzać mózg do pracy.

Piosenki muszą być różnorodne

Słuchana muzyka nie może być monotonna. Słuchanie ciągle tych samych utworów nie zdaje egzaminu. Trzeba sięgać do różnych, sprawdzonych utworów i ulubionych wykonawców.

Wyniki badań

Badania wskazują, że w miejscu pracy muzyka instrumentalna jest lepsza niż piosenki z tekstem, szczególnie w języku rodzimym. Według badań, tego typu utwory skupiają na sobie i odwracają uwagę. Co ciekawe, w moim przypadku się to zupełnie nie sprawdza. W przeciwieństwie do wyników badań, dla mnie muzyka, która pomaga zwiększyć skupienie musi mieć tekst 🙂

Wg badań tło podczas pracy będzie pomagać przede wszystkim wtedy, kiedy mamy do wykonania rutynowe, nużące zadanie, niewymagające szczególnej kreatywności i angażowania zdolności poznawczych. W moim przypadku jest zupełnie odwrotnie. Jeśli chce coś kreatywnego zrobić (na przykład napisać ten artykuł, to niezbędna jest do tego muzyka). Zresztą wyniki badań często pokazują też co innego (zobacz dalej).

W jaki sposób słuchać muzyki, żeby poprawić skupienie?

Bez wątpienia nie sprawdza się u mnie słuchanie muzyki z głośników. Podczas gdy dobrze dopasowane i wygodne słuchawki pozwalają osiągnąć efekt skupienia. Dlatego słuchawki nie mogą być zbyt ciężkie ani powodować zbytniego nagrzewania się uszu. Dlatego od lat stosuję dobre słuchawki douszne (ale nie dokanałowe!) sprawdzonych producentów. Bez wątpienia są dla mnie najlepszym rozwiązaniem.

Czy każdemu pozwoli to zwiększyć skupienie?

Nie. Jednak istnieje duża grupa ludzi, którym słuchanie muzyki pomaga zwiększyć skupienie, odcinając od bodźców zewnętrznych. Dodatkowo ulubiona muzyka dodaje energii. W efekcie pomaga osiągnąć lepszą efektywność.

Jest to jednak uzależnione od Twoich cech osobowościowych. W związku z tym warto, żebyś sprawdził, czy w Twoim przypadku to zadziała.

Inna metoda

Jeśli słuchanie ulubionej muzyki nie zadziała, to nic straconego. Prawdopodobnie należysz do grupy osób, która, w przeciwieństwie do mnie, do skupienia i efektywnej pracy potrzebuje ciszy.

W biurze jest o nią trudno, więc rozwiązaniem może być zastosowanie słuchawek, które potrafią aktywnie eliminować otaczające Cię dźwięki. Ich wybór jest ogromny, wiele z nich jest godne uwagi, więc bez trudu znajdziesz takie, które będą Ci odpowiadać.

Wyniki badań

Wyniki badań przeprowadzonych przez Mindlab International wskazują na to, że:

  • 81% osób pracowało szybciej słuchając muzyki
  • 88% osób pracowało dokładniej słuchając muzyki
  • muzyka klasyczna jest najbardziej efektywna podczas rozwiązywania problemów matematycznych
  • utwory taneczne były najlepsze do weryfikacji i nanoszenia korekt danych (zwiększała szybkość aż o 20%!)
  • muzyka ambient (muzyka z gatunku elektronicznej) okazała się nie do pobicia pod względem dokładności wprowadzania danych – aż 92 proc. badanych wprowadzało dane o wiele dokładniej.

Badania przeprowadzone przez doktor Teresę Lesiuk (Uniwersytet w Miami) potwierdziły, że ci, którzy słuchali muzyki, wykonywali swoje zadania szybciej i mieli lepsze pomysły niż ci, którzy tego nie robili. Co ciekawe badanie pokazało, że istnieją pewne rodzaje muzyki, które nie tylko nie pomagają zwiększyć skupienie, ale nawet pogarszają produktywność. Badania pokazały jednak, że to czy muzyka w pracy przynosi pozytywny efekt zależy od 5 czynników:

  • Struktura muzyki – piosenki o bardziej złożonej strukturze mogą Cię bardziej rozpraszać, w porównaniu do utworów o prostej strukturze.
  • Teksty piosenek – tekst piosenki może odwracać uwagę, ponieważ powoduje, że skupisz się na przesłaniu piosenki i przerwie Ci to tok myślenia.
  • Nawyk słuchania – jeśli jesteś przyzwyczajony do słuchania muzyki podczas pracy, to jest to korzystne dla Ciebie.
  • Trudność zadania – jeśli zadanie wymaga więcej przemyślenia i skupienia, muzyka może utrudnić Ci wydajną pracę.
  • Kontrola – gdy muzyka jest narzucana komuś, zwykle jest bardziej rozpraszająca niż wtedy, gdy osoba ma wybór w tej sprawie.

Podsumowanie

Zachęcam Cię do tego, żebyś sprawdził to na własnej skórze.

  1. Wybierz muzykę, którą dobrze znasz.
  2. Dobierz wygodne słuchawki.
  3. Przetestuj czy u Ciebie się to sprawdzi. Prawdopodobnie będziesz musiał wykonać więcej niż jedno podejście.
  4. Jeśli nie, to zmień rodzaj muzyki i przeprowadź kolejny test.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zapoznaj się również z tym artykułem.


Irek Bigaj

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołem i projektami. Stale poszukujący nowej wiedzy i inspiracji dla realizowanych przez siebie zadań.